02.07.2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 № 663 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»

Дата: 29.07.2021 13:48

В рамках захисту прав власників землі, 02.07.2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 року № 663 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (опубліковано 02.07.2021 в газеті «Урядовий кур’єр» № 126).

Вказаною постановою внесено зміни до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (далі – Порядок 1127), та Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141 (далі – Порядок 1141).

1. Заборона передачі емфітевтом земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду

Змінами до Порядку 1141 встановлюється обов’язкова умова при державній реєстрації права оренди на земельну ділянку, що випливає з права емфітевта передати таку земельну ділянку в оренду, а саме зазначення номеру відомостей про право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

Порядок 1127 доповнено новим пунктом 81-6 відповідно до якого у разі коли договором користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) встановлено заборону щодо передачі емфітевтом відповідної земельної ділянки в оренду, державна реєстрація заборони передачі емфітевтом земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду проводиться без подання відповідної заяви про державну реєстрацію обтяження одночасно з державною реєстрацією права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

При цьому, з метою врегулювання правових наслідків, пов’язаних з припиненням заборони передачі емфітевтом земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду у зв’язку з припиненням дії права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), абзацом другим пункту 81-6 Порядку 1127 передбачається, що така державна реєстрація проводиться без подання відповідної заяви про державну реєстрацію припинення обтяження одночасно з державною реєстрацією припинення права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

Відповідно до змін до пункту 32 Порядку 1141 у разі державної реєстрації заборони передачі емфітевтом земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду до ДРРП замість відомостей про обтяжувача вносяться відомості про відповідного емфітевта (в обсязі, передбаченому підпунктом 1 пункту 30 цього Порядку).

Також, змінами до пункту 32 Порядку 1141 вказано, що у разі державної реєстрації переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення до ДРРП замість відомостей про обтяжувача вносяться відомості про особу, якій передано на підставі письмового договору переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення (в обсязі, передбаченому підпунктом 1 пункту 30 цього Порядку).

1. Намір власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення щодо продажу земельної ділянки

Порядок 1127 доповнюється новим пунктом 81-8 відповідно до якого державна реєстрація наміру власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення щодо продажу земельної ділянки проводиться виключно з поданням власником такої земельної ділянки проекту відповідного договору та за наявності відкритого розділу у Державному реєстрі прав з присвоєнням реєстраційного номера земельній ділянці.

Відповідно до змін до пункту 32 Порядку 1141 у разі державної реєстрації наміру власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення щодо продажу земельної ділянки до ДРРП замість відомостей про обтяжувача вносяться відомості про власника нерухомого майна, який має намір продажу (в обсязі, передбаченому підпунктом 1 пункту 30 цього Порядку).