Поліомієліт. Вакцинація єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, обумовлене ураженням сірої речовини спинного мозку та інших відділів центральної нервової системи. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду.
Джерелом інфекції є хворі з клінічними проявами хвороби та вірусоносії. Зазвичай симптоми хвороби схожі на гостру кишкову інфекцію або грип чи ГРВІ. Поки людина думає, що в неї грип, вірус поліомієліту підступно розповсюджується організмом. І згодом виникають рухові розлади. Вони виражаються сильними болями в м’язах, паралічем, що розвивається за кілька годин, вражаючи ноги, плечі, груди, живіт, обличчя тощо.
Згідно з даними ВООЗ поліомієліт вражає в основному дітей у віці до 5 років. Інкубаційний період триває від 5 до 35 днів.
Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС та виникненням паралічів. Проникнувши в нервову клітину, поліовірус викликає її загибель. Загибель нейронів призводить до виникнення парезу або паралічу тієї групи м’язів, яку іннервували загиблі нейрони. Близько 5% хворих на цю хворобу помирають через ураження дихальних м’язів, а 1 із 200 стає інвалідом через деформацію хребта і кінцівок.
Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.
Ліків від поліомієліту не існує. Єдиний спосіб захистити дитину від невиліковного паралічу є щеплення
Схема щеплень така:
- 1 доза — у 2 місяці
- 2 доза — у 4 місяці
- 3 доза — у 6 місяців
- 4 доза — у 18 місяців
- 5 доза — у 6 років
- 6 доза — у 14 років
Всього шість доз вакцини формують імунітет до поліомієліту до кінця життя.
В зв’язку з погіршенням епідеміологічної ситуації в Україні, в Кіровоградській області запроваджено проведення додаткових щеплень проти поліомієліту протягом короткого часу..
З грудня 2021 року по теперішній час здійснюється підготовка до турів додаткової імунізації живою поліомієлітною вакциною дітей віком до 6 років, які заплановані на березень-травень 2022 року.
Якщо ж ви з якихось причин пропустили щеплення, якнайшвидше надолужте їх! Для цього зверніться до свого сімейного лікаря або педіатра.
Безпека наших дітей – наша відповідальність!