Основне про державну програму «Доступні кредити 5-7-9»

Дата: 04.04.2024 10:11

Програма являє собою ініціативу Президента та уряду України, спрямовану на підтримку малого та середнього бізнесу. «Доступні кредити 5-7-9%» оформлюються з 2020 року та реалізуються Фондом розвитку підприємництва (ФРП) через банки-партнери за класичною схемою держпідтримки — частковим відшкодуванням процентних ставок за кредитами. Міністерство фінансів України координує всі аспекти діяльності ФРП.Фото без опису

Підприємці укладають стандартний договір про кредитування з банком-партнером програми, при цьому отримуючи кредит за пільговими ставками — 5%, 7% чи 9%. Також ставки 7% та 9% можна зменшити, створюючи нові робочі місця. За кожного найманого працівника бізнес отримує знижку 0,5% річних. Але візьміть до уваги, що ставка не може бути нижчою за 5% річних.

У період дії військового стану учасник програми може отримати позику до 60 млн грн під 0% терміном до 3 або 5 років, виходячи з цілей фінансування.

Кредит за цією програмою можуть отримати:

• фізособа-підприємець, резидент України;
  • юридична особа, чиї кінцеві вигодонабувачі є фізичними особами та резидентами України;
  • виробник сільськогосподарської продукції;
  • суб’єкт великого бізнесу, який займається роздрібною торгівлею товарами (при цьому не менше 60% чистого доходу від продажу цих товарів складають продукти харчування, алкогольні напої та тютюнові вироби на 1 лютого 2022 року);
  • підприємство державного чи комунального сектора економіки.

Фінансування здійснюється для таких цілей:

• купівля та ремонт приміщень без права передачі в оренду;
  • купівля земельних ділянок без права передачі в оренду;
  • придбання чи модернізація основних коштів;
  • отримання прав інтелектуальної власності;
  • підвищення поточних активів до 25% вартості інвестиційного проекту;
  • рефінансування поточного боргу;
  • відновлення, ремонт чи заміна енергетичної інфраструктури теплових електростанцій та теплоелектроцентралей, пошкоджених внаслідок військових дій.

Основні умови отримання кредиту 5-7-9%:

• сума — до 60 млн грн для всіх кредитів програми на групу пов’язаних осіб (до 90 млн грн — для сільгосптоваровиробників, до 150 млн грн — для клієнтів разом з усіма учасниками ГПК, які здійснюють господарську діяльність у зоні високого військового ризику);
  • валюта — UAH;
  • термін — до 5 років для інвестиційних кредитів, до 2 років — для кредитів на збільшення поточних активів, до 1 року — для кредитів торговим компаніям;
  • власний внесок — від 20%.

Кредити на фінансування оборотного капіталу всі учасники отримують на однакових умовах — 9%. Ставки кредитів на інвестиційні цілі — від 5% до 9%.

Для представників мікробізнесу та малого бізнесу базова ставка — 7%, для представників середнього та великого бізнесу — 9%. Базова ставка може бути знижена при прийомі на роботу нових співробітників. Максимальна знижка — 2%.

Для бізнесу, що створює найбільшу додану вартість (переробні підприємства (по всьому КВЕД секції С), та за напрямом енергомодернізації передбачено:

• компенсація відсотків до рівня 5-7-9 %;
  • збільшення терміну кредитування до 10 років на інвестиційні цілі;
  • збільшення ліміту програми до 150 млн грн

Для решти випадків ставка становить 13% річних на поповнення оборотних коштів, таким чином залишається ставка на рівні 5-7-9% на інвестиційні цілі.

У програмі беруть участь 45 банків, вони схвалені Фондом розвитку підприємств і включені до списку уповноважених банків, зокрема:

Зверніть увагу, що банк може знімати комісію за надання кредитування. Втім вона не може перевищувати 1%. Кредит 5-7-9% видається у національній валюті України — гривні.

Потрібна більш детальна інформація по програмі 5-7-9%?