Устинівська селищна рада
Кіровоградська область, Кропивницький район

Про тривалість обов’язкової освіти в Україні

Дата: 20.04.2021 08:26
Кількість переглядів: 482

Аналітики АМУ зауважують, що таке поняття, як тривалість обов’язкової освіти безпосередньо пов’язується з економічним і соціальним розвитком країни. Існують дослідження, які доводять, що довший час обов’язкового навчання має позитивний вплив як на окрему особу, так і в цілому на соціально-економічний розвиток держави. Так, кожен додатковий рік навчання асоціюється з більше ніж 8-ми відсотковим збільшенням рівня заробітної плати у дорослого населення.

     А за інтегральним показником (ІРЛ), що розраховується щорічно для міждержавного порівняння і вимірювання рівня життя, грамотності, освіченості і довголіття, як основних характеристик людського потенціалу різних країн, найвищі місця посідають країни, в яких тривалість повної загальної середньої освіти становить 13 років (Данія, Нідерланди,  Німеччина, Норвегія, Швейцарія).

     Обов’язкова освіта - це визначений державою обов'язковим мінімумом освіти для кожної особи, що проживає в країні, який забезпечується фінансово та регулюється законодавством у сфері освіти. Як правило, початок обовязкової освіти співвідноситься з певним віком.

     В Україні обов’язковою є повна загальна середня освіта (Конституція України, статті 53).  

Тривалість повної загальної середньої освіти, згідно з запровадженою реформою НУШ – 12 років, випускний вік учнів становить 18 років (рівень МСКО 3). Однак, на сьогодні (і до 2029 р.) фактична тривалість повної загальної середньої освіти становить 11 років (випускний вік учнів – 17 років), оскільки перехід на 12-річну загальну середню освіту відбувається поетапно:

  • для початкової освіти перехід розпочався 1 вересня 2018 року,
  • для базової середньої освіти розпочнеться 1 вересня 2022 року,
  • для профільної середньої освіти - 1 вересня 2027 року.

     Разом з тим, законами у сфері освіти визначено як обов’язкову також дошкільну освіту дітей п’ятирічного віку, що дає підстави визначати тривалість обов’язкового навчання в Україні як таку, що складається з тривалості повної загальної середньої освіти і одного року дошкільної освіти, так, як і в 17 країнах Європи (Австрія, Болгарія, Греція, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Польща, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чеська Республіка, Швеція, Боснія та Герцеговина, Швейцарія, Сербія), в яких відвідування принаймні останнього року дошкільної освіти (рівень МСКО 0) є обов’язковим.  За цією логікою, обов’язкове навчання в Україні, станом на сьогодні й впродовж перехідного періоду до 12-річної повної ЗСО, становить 12 років (11 шкільної + 1 дошкільної) і становитиме 13 років (12+1) з 2029 року.

      Питання визначення та тривалості обов’язкової освіти в Україні є дискусійним, оскільки в Конституції України обов’язковою освітою визначено лише повну загальну середню, а профільними законами, якими саме регулюється сфера освіти, – й останній рік дошкільної освіти. Це потребує вирішення на державному рівні, оскільки наразі існують розбіжності у формулюваннях положень статей Конституції України і законодавства про освіту щодо обов’язкової освіти.

      Тривалість повної загальної середньої освіти в країнах-членах ЄС доволі різниться: від 12 до 14 років, при цьому випускний вік, після завершення повної загальної середньої освіти, в жодній країні не є меншим ніж 18 років. Тривалість обов’язкового навчання в Україні передбачена законами України «Про освіту» (2017 р), «Про дошкільну освіту» (в редакції 2020 р.), «Про повну загальну середню освіту» (2020 р.), не є винятковою, порівняно з іншими країнами Європи, а є такою ж, як у Німеччині (5 земель), Угорщині, Франції, Македонії.

      Підхід до визначення тривалості обов’язкової освіти в Україні забезпечує обов’язковість включення третього рівня повної загальної середньої освіти (рівень МСКО 3), але при цьому надає варіативність її здобуття у закладах загальної середньої освіти (ліцеях, опорних школах) та професійної (професійно-технічної) освіти. Такий підхід з 2027 року, відколи, як передбачається, буде створено мережу комунальних ліцеїв, забезпечить можливість здобувачам повної загальної середньої освіти до досягнення ними 18-річного віку отримати ще й професійну освіту.

      Слід також зазначити, що при визначенні тривалості освіти у старшій школі в Україні (МСКО 3) бралась до уваги необхідність розвантаження учнів старшої школи, оскільки загальний обсяг інформації з усіх навчальних предметів за останні роки різко зріс, та диференціації змісту освіти і викладання профільних предметів (виокремлення профільних предметів, відповідно до галузей наук - лише вони вивчатимуться більш поглиблено). При цьому профілізація старшої школи створює передумови для допрофесійної спеціалізації підлітків, що є важливим саме у цей період розвитку здобувачів освіти.

     Обґрунтованість тривалості обов’язкової освіти підпорядкована віковим особливостям розвитку людини. Адже інтенсифікувати освітній процес і стиснути до мінімальної кількості років навчання дітей – практично неможливо, оскільки з об’єктивних причин учень зможе осягнути лише те, що є можливим для розуміння у його віковому періоді розвитку.

     Поняття тривалості середньої освіти тісно пов’язане з готовністю дитини до систематичного навчання, яка визначає час початку шкільного навчання. В Україні здобуття початкової освіти, як правило, починається з 6 років, а наприклад у  Швеції, Фінляндії, Польщі, Литві та Латвії – із 7 років. При цьому час закінчення обов’язкової середньої освіти, як правило – 16 років (що може відрізнятися із часом закінчення повної загальної середньою освіти).

     Тривалість обов’язкової освіти – це кількісний показник, який також включає в себе визначення тривалості одного навчального року та кількості навчальних годин в межах навчального року. Про останні параметри та про якісні показники загальної середньої освіти йтиметься в подальших аналітичних статтях.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь