Чотири кроки для протидії у земельній сфері
Земельна реформа – одна із найскладніших реформ останнього часу, адже буквально перебудовує усі правові процеси. Під час таких колосальних змін з’являється багато корупційних ризиків. Система безоплатної правової допомоги орієнтована на комплексний захист прав землекористувачів та землевласників: роз’яснення їм нюансів реформи, захисту та відновлення порушених прав у суді, виявлення системних правових проблем на рівні громад, а також розвитку спроможності фахівців, що здійснюють свою діяльність у сфері земельних відносин.
Протягом січня – жовтня цього року юристи системи безоплатної правової допомоги надали понад 36 тис. консультацій та роз’яснень із земельних питань. Ще понад 1 тис. звернень надійшло щодо захисту та відновлення порушених прав землекористувачів та землевласників у суді.
Найчастіше люди звертаються з питаннями щодо договорів оренди земельної ділянки (укладання, внесення змін, розірвання та поновлення), права власності на землю (оформлення, набуття права, спільна власність), безоплатної передачі ділянок громадянам із земель державної і комунальної власності.
При цьому нерідко постає питання щодо правомірності дій місцевої влади. Погодження проєктів землеустрою, дотримання строків розгляду землевпорядної документації та інші земельні процедури часто заплутані та непрозорі для громадян.
Для юристів системи безоплатної правової допомоги важливо розуміти, які типові порушення виникають у земельній сфері та як виявити їх при наданні правової допомоги. Найбільш розповсюджені корупційні ризики (https://bit.ly/3ntF715) у сфері земельних відносин систематизовані Національним агентством з питань запобігання корупції:
- корупційна зміна цільового призначення земельної ділянки
- погодження відведення земельної ділянки за процедурою безоплатної приватизації за неправомірну вигоду
- передача прав на земельну ділянку в обхід процедури аукціонів
- відмова від права постійного користування земельною ділянкою на користь третіх осіб
- зловживання при укладанні договорів про спільну обробку земельної ділянки
- маніпуляції під час визначення ставки орендної плати за користування землями державної та комунальної власності
- зловживання правом безоплатного отримання земельних ділянок та «повторна приватизація»
- використання земельних пільг учасників бойових дій у корупційних схемах
- протиправна забудова на землях, які передані підприємствам, установам та організаціям на праві постійного користування
Детальніше читайте на нашому сайті: https://bit.ly/3vMJdoB
#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid