Лейкоз великої рогатої худоби: профілактика та діагностика захворювання!

Дата: 13.01.2023 13:48

Фото без описуЗ метою забезпечення охорони здоров’я тварин і людей та виробництва якісної і безпечної продукції, спеціалістами ветеринарної медицини у ІІ кварталі 2023 року розпочинається весняно-літня обробка  тварин, що утримуються в особистих підсобних господарствах населення. Будуть проведені дослідження тварин на  лейкоз, бруцельоз, туберкульоз, а також щеплення їх проти сибірки тварин. Практично усі хвороби, діагностика яких відбудеться є спільними для тварин і людей.

Лейкоз ВРХ - інфекційна хронічна хвороба пухлинної природи, яка характеризується злоякісним розмноженням клітин кровотворних органів з порушенням їх дозрівання, що зумовлює дифузну інфільтрацію різних органів і тканин та утворення в них злоякісних пухлин. Вірус виділяється з організму заражених тварин з кров'ю, молоком, слиною та іншими секретами й екскретами, що містять лімфоцити, які є активними факторами його передачі.

Лейкоз перебігає частіше безсимптомно, а при наявності ознак розвитку патологічного процесу проявляється злоякісними змінами крові (лімфоцитоз) та утворенням пухлин у кровотворних та інших органах і тканинах. На лейкоз часто хворіють високопродуктивні тварини.

Основними заходами ефективного забезпечення благополуччя тваринництва є:

- своєчасна діагностика хвороби;

- негайне виведення зі стад (ферм) інфікованих вірусом лейкозу тварин;

- ведення чіткого обліку, нумерації та ідентифікації тварин;

- дотримання ветеринарно-санітарних правил на фермах та особистих підсобних

господарствах населення;

- дотримання асептики і антисептики при масових обробках тварин (нумерація, взяття

крові, вакцинація, алергічні дослідження, лікування тощо);

- проведення ретельної дезінфекції тваринницьких приміщень та обладнання.

У разі виникнення суперечок щодо висновків лабораторної діагностики лейкозу ВРХ, на вимогу власника тварини, Інститут з лабораторної діагностики проводить арбітражне дослідження, але не пізніше, ніж через 15 діб після першого взяття крові. Відбір проб крові в таких випадках проводиться комісійно за участю спеціалістів ветеринарної медицини. Результати арбітражних досліджень є остаточними. Необхідно пам’ятати: зараження однієї особини може призвести до захворювання всього стада.

Спеціалісти ветеринарної медицини району.