Як вчасно розпізнати туберкульоз
Устинівське відділення ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб спільно з Міністерством охорони здоров’я України інформує:
Туберкульоз – інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis).
Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів.
Передається туберкульоз (далі — ТБ) від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряним шляхом під час кашлю, розмови, чхання.
Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина.
Вірогідність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи. Якщо вона не здатна стримувати інфекцію, розвивається туберкульоз.
Туберкульоз розвивається у приблизно 10 % людей, інфікованих бактеріями туберкульозу. Особливо чутливі до туберкульозу люди з ослабленою імунною системою (через хронічні захворювання або прийом певних ліків) та маленькі діти, оскільки їхня імунна система ще не сформована.
Туберкульоз –֪ виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.
Встановити діагноз та призначити лікування може тільки лікар. У разі виникнення симптомів захворювання негайно зверніться до свого сімейного лікаря.
Клінічні симптоми та прояви туберкульозу легень:
Початок захворювання, як правило, поступове протягом кількох тижнів, інколи – місяців.
Загальноінтоксикаційний синдром – зниження працездатності, загальна втомлюваність.
Зазвичай спостерігається незначний підйом температури тіла – до 37–37,2° С, при важких формах – виражена лихоманка.
Характерна підвищена пітливість вночі.
Спостерігається зниження маси тіла без «визначеної» причини.
Кашель триває понад два тижні, періодичний, як правило з мокротинням.
Задишка (утруднене та прискорене дихання) з’являється при фізичному навантаженні. Виражена задишка спостерігається при важких поширених формах туберкульозу зі значним ураженням легеневої тканини.
Кровохаркання спостерігається при важких поширених формах туберкульозу зі значним ураженням легеневої тканини.