Проблема туберкульозу під час війни

Дата: 27.09.2023 10:18

Фото без описуУстинівське відділення ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» інформує, що захворюваність на туберкульоз продовжує залишатися актуальною медико-соціальною проблемою. Саме тому, тема боротьби із захворюванням на туберкульоз звучить : «Так! Ми можемо покінчити з туберкульозом».

У регіонах, охоплених активними бойовими діями, люди страждають від дефіциту харчових продуктів, хронічного стресу, не мають доступу до базових медичних послуг. Під час боїв, мешканці населених пунктів вимушені були перебувати в укриттях. Значна кількість пацієнтів з туберкульозом не мала змоги продовжити лікування через труднощі у відвідуванні лікувального закладу, зміну місця перебування або обмеженнями у роботі протитуберкульозної служби. Перерва лікування у цих пацієнтів призвела  до прогресування захворювання і відновлення їхньої контагіозності (заразності). Всі ці умови, в яких перебували наші громадяни, нажаль, призвели до підвищення показників туберкульозу.

Тому, у зв’язку з таким можливим розвитком подій, пропонується впродовж двох років запровадити в Україні систематичний скринінг загального населення на туберкульоз, а саме:

• проводити скринінгове рентгенологічне обстеження всіх осіб старше 15 років не рідше одного разу на рік;
  • проводити скринінг стосовно симптомів, що можуть свідчити про туберкульоз, серед дітей та дорослих, які звертаються по медичну допомогу до лікувальних закладів усіх рівнів, незалежно від причини звернення згідно зі скринінговою анкетою, затвердженою галузевими стандартами охорони здоров’я при туберкульозі;
  • організувати обов’язкове обстеження на туберкульоз в закладах охорони здоров’я громадян з числа ВПО, які стають на облік або отримують допомогу в установах соціального захисту населення;
  • впровадити самоскринінг за анонімною онлайн-анкетою з поширенням інформації щодо даної анкети в соціальних мережах.

Нагадуємо  найбільш поширені симптоми туберкульозу :

• кашель, який триває щонайменше 3 тижні без покращення
  • лихоманка (частіше з невисокими показниками температури тіла – 37,0-37,5°)
  • пітливість (переважно вночі)
  • слабкість і швидка стомлюваність
  • відсутність апетиту
  • втрата ваги
  • кровохаркання
  • біль у грудях
  • задишка

Задля зменшення негативних наслідків епідемій ВІЛ/СНІД та туберкульозу, покращення якості життя людей, хворих на туберкульоз та їх родичів/близьких, в Україні працює безкоштовна, цілодобова Гаряча лінія з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД.

Зателефонувавши за номером 0-800-50-30-80 з 08:00 по 18:00 (з питань туберкульозу) або за номером 0-800-500-451 – цілодобово (з питань ВІЛ/СНІД) можна отримати консультацію провідних фахівців