Устинівська селищна рада
Кіровоградська область, Кропивницький район

Ще раз про сказ

Дата: 04.01.2024 09:42
Кількість переглядів: 143

Фото без описуЗа даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин сказ входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів. Епізоотична ситуація в Україні щодо сказу напружена, але контрольована. Головним у боротьбі з цією хворобою є проведення профілактичних заходів як з боку населення (вчасні щеплення домашнім улюбленцям, уникнення контактів з потенційно небезпечними тваринами – безпритульними, хворими), так із боку органів місцевого самоврядування та причетних служб, організацій (регуляція чисельності безпритульних тварин та популяції диких м’ясоїдних, надання послуг із вакцинації тварин, проведення роз’яснювальної роботи серед населення тощо).

У природі дикі м’ясоїдні тварини, особливо червоні лисиці, є основними розповсюджувачами збудника сказу. Тому, Держпродспоживслужбою в 2023 році організовано та проведено кампанію з пероральної імунізації. Робочі групи, до яких входили спеціалісти ветеринарної медицини, лісівники, мисливці та ін., шляхом наземного розподілу розповсюдили на території 19 областей понад 3 427 726 доз вакцини. В Кіровоградській області вдалося поширити майже 49 000 принад на загальній площі 1954 км2.

Слід зазначити, що востаннє кампанія з пероральної вакцинації відбувалась у 2021 році із залученням авіатранспорту. Її відновлення, хоча й за умови розкладання приманок вручну та охоплення меншої території, збільшує гарантії створення імунітету в диких м’ясоїдних тварин (формується на 21 день після споживання та триває мінімум 1 рік).

Довідково. Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання людей і тварин. Людина заражається через укус, подряпини чи ослинення хворою твариною. Потрапивши в організм, вірус сказу розповсюджується волокнами нервових клітин до головного і спинного мозку. В інфікованого розвивається судомний та галюцинаторний синдроми, параліч. Захворювання завершується летально. Тому, інфікована людина  повинна звернутися до лікарні для вчасного введення антирабічної вакцини.

Сказ у собак. Хвора тварина стає пригніченою, лежить, у неї зникає апетит, до води байдужа – гідрофобії немає. Наприкінці другого дня виникає неспокій, собака намагається сховатися в куток (під ліжко, в будку), хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому на великі відстані – до 50 км за день. Період збудження триває 3-4 дні, гине тварина на 6-8 день хвороби. Це класична картина. Але в будь-якому випадку поведінка тварини змінюється, що має насторожити господаря. Собака стає причиною зараження людей, тому що живе в їхньому оточенні. Провакцинований собака, якщо його покусала хвора тварина, не є джерелом зараження, в нього не виникає агресивності, бажання кусати, не виділяється слина, вірус сказу в слині відсутній.

 Сказ у котів має набагато гостріший перебіг. Перші ознаки: у тварини збільшується занепокоєння, з’являється хриплість голосу, погляд стає переляканим. У стані агресії вони нападають на господарів, інших людей. Під час нападу тварину важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани глибокі, їх краї злипаються і важко піддаються обробці. Це, до речі, характерне і для укусів лисиць. У худоби спостерігається рев, сильне слиновиділення, за паралітичної форми – тихий сказ. Вівці, кози, свині, коні хворіють на буйну форму сказу.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь