Команда просвітницького проекту «Баба Єлька» відвідала Устинівщину
Сьогодні, 22 березня 2024 року, до Устинівської громади завітали гості – організатори та учасники громадського об’єднання Проєкт «Баба Єлька».
Мета проекту - привернути увагу до зв’язку поколінь, залучити молодь до збереження найкращих зразків культурної спадщини та популяризувати знання про українську ідентичність.
Проєкт діятиме на території п’яти громад: Долинської, Онуфріївської, Петрівської, Устинівської та Голованівської і передбачатиме проведення презентацій, майстер-класів та експедицій у найвіддаленіші села цих громад для пошуку і збереження автентичних народних пісень, які співали і співають на Кропивниччині, фіксацію спогадів свідків Голодомору, вивчення узорів та крою давнього одягу, кулінарних традицій кінця ХІХ – поч. ХХ ст на основі спогадів старожилів.
За час свого існування етнопроєкт повернув з небуття близько 1000 пісень, понад 200 рецептів, старовинний одяг та величезний пласт традицій. У поле їхнього зору потрапляє усе, що стосується нашої історії та культури – свідчення про Голодомор, Другу світову війну, розкуркулення та колективізацію, пісні, танці, одяг, приказки та примовки, традиції й обряди, вірування й забобони, рецепти страв та засоби народного лікування. Але найважливішою частиною роботи колективу є не лише науково-етнографічна діяльність, а й популяризація всього, що знаходиться та записується в етноекспедиціях. Тепер кожен у Кропивницькому може приміряти керсетку, спробувати салат «теліжка» та станцювати падеспанець. А жителі інших областей чи країн можуть передивитися матеріали з кожної експедиції на youTube каналі проекту «Баба Єлька», замовити книжку рецептів «Смачна Кропивниччина», одяг за зразками народного чи хустку з вибійкою.
Учасники заходу мали змогу поринути в атмосферу життя наших предків: дізнатися про давно забуті рецепти та страви, приміряти одяг наших прабабусь та взяти участь у майстер-класі з танців «краков’як», «полька», «гречаники», «карапет».
У глибокому розумінні «баба Єлька» - це метафора, яка означає тісний зв’язок зі своїм корінням. У широкому – намагання привернути увагу молоді до історії і традиційної культури, спонукати ідентифікувати себе українцями і пишатися цим.
Проект продовжує свою подорож-експедицію Устинівським краєм і планує відвідати наші села з метою ознайомлення з народною творчістю наших земляків.
Партнерами проекту стали Департамент культури й туризму Кіровоградської ОВА, Центральноукраїнський державний університет імені В. Винниченка, Кіровоградський обласний краєзнавчий музей.