Сьогодні починає роботу Реєстр збитків для України: розповідаємо, як він працюватиме та хто може подати заяву

Дата: 02.04.2024 14:54

2 квітня має почати прийом заявок Реєстр збитків для України, створений за участі міжнародної спільноти.

RD4U – так скорочено позначають Реєстр вже має свій сайт -https://rd4u.coe.int/uk/home.

Що таке RD4U

Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України є системою обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат та шкоди, заподіяних агресією Російської Федерації проти України. У Реєстрі також зберігатимуться докази, якими будуть обґрунтовані ці вимоги.

Які основні завдання RD4U

Завданням Реєстру є приймання та опрацювання заяв і пов'язаних з ними доказів. Це включає в себе категоризацію, класифікацію та систематизацію цих заяв на основі певних критеріїв. Рада Реєстру оцінює заяви та визначає їхню прийнятність. Прийнятні заяви вносяться до Реєстру для подальшого їх розгляду та оцінки.

Хто може подати заяву

Усі фізичні та юридичні особи, а також держава Україна (включаючи її регіональні та місцеві органи влади, а також підприємства, що перебувають у державній власності або під контролем держави), можуть подавати заяви до Реєстру, якщо їхні заяви відповідають критеріям прийнятності.

Очікується, що спочатку процес подачі заяв буде відкрито для однієї категорії заяв, а саме щодо пошкодженого та знищеного житлового нерухомого майна. Також очікується, що пріоритет надаватиметься заявам пов'язаним з об'єктами критичної інфраструктури України.

Які заяви можуть бути внесені до Реєстру

Загалом, для того, щоб  заяви були внесені до Реєстру, вони повинні стосуватися збитків, втрат або шкоди, які:

• були завдані 24 лютого 2022 року або пізніше;
  • були завдані на території України, в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи територіальні води;
  • були спричинені міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.

Рада Реєстру прийняла рішення, що категорії, як очікується, включатимуть заяви, пов'язані з:

• втратою життя, катуваннями та сексуальним насильством, а також тілесними ушкодженнями;
  • вимушеним переміщенням та примусовим переселенням осіб;
  • втратою майна та доходів, а також з іншими видами економічних втрат;
  • пошкодженням критичної інфраструктури та інших державних об'єктів;
  • пошкодженням об’єктів історичної та культурної спадщини;
  • шкодою навколишньому середовищу; та
  • іншими категоріями, визначеними Радою.

Куди подавати заяву

Творці Реєстру обіцяють, що для подання заяв фізичні особи можуть використовувати вебпортал електронних послуг Дія, в тому числі мобільний додаток Порталу Дія (Дія). Очікується, що такий підхід забезпечує спрощений та доступний спосіб подання заяв до Реєстру.

Матеріальна компенсація збитків

Важливо розуміти, що Реєстр не є судом, трибуналом, компенсаційною комісією або компенсаційним фондом. Він не розглядатиме заяви, що надходять до нього, по суті, не оцінюватиме їхню вартість і не призначатиме жодних виплат. Ці функції виконуватиме міжнародний компенсаційний механізм, який буде створено в майбутньому. Реєстр є лише першим кроком на шляху до такого механізму. Роботу над створенням компенсаційного механізму вже розпочато, і мандат Реєстру включає в себе сприяння цій роботі.

Після створення компенсаційного механізму робота Реєстру продовжиться в рамках нової структури, і всі внесені до нього заяви та докази будуть передані до неї.

Адміністратори Реєстру очікують щонайменше 6-8 мільйонів заяв, можливо, до 10 мільйонів.

На сьогодні не встановлено жодного обмеження строків для подання заяв, оскільки агресія Російської Федерації проти України все ще триває, і шкода завдається щодня. Згодом, Рада Реєстру може визначити розумні строки для подання заяв та/або визначити дату, з якої Реєстр буде закритий для подання заяв.Фото без опису