Водно-нітратна метгемоглобінемія
Водно-нітратна метгемоглобінемія – спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.
Нітрати – це азотисті речовини, які утворюються внаслідок розпаду органічних сполучень та аміачних мінеральних добрив, які поширено використовуються на сільськогосподарських угіддях, присадибних ділянках. Крім того, джерелом утворення нітратів є стічні води з вигрібних ям та тваринницьких ферм
Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які використовують воду із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів та індивідуальних свердловин). При вживанні питної води з високим рівнем вмісту нітратів, в товстому кишечнику людини, внаслідок діяльності нормальної мікрофлори, перетворюються в нітрити. Саме нітрити, з’єднуючись з гемоглобіном крові, роблять його неактивним. Внаслідок чого, в організмі утворюється замість гемоглобіну метгемоглобін та розвивається киснева гіпоксія.
До групи підвищеного ризику відносяться діти до 3х років, яких вигодовують сумішами, приготовлених на воді з колодязів. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.
З метою профілактики захворювання на метгемоглобінемію та з метою запобігання отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- Забезпечити утримання колодязів в належному санітарно-технічного стані та здійснювати заходи щодо належного їх утримання.
- Двічі на рік, у весняний і осінній періоди проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу.
- Не готувати дитячі суміші та дитяче харчування з використанням колодязної води без лабораторного підтвердження її якості.
- Рекомендується вживання фасованої та бутильованої води.
- При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
- В сільському господарстві використовувати отрутохімікати та пестициди з дотриманням санітарних норм та правил.
Дотримуйтесь всіх рекомендацій та будьте здорові!