Чому потрібно внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно права на нерухомість, що виникли до 2013 року?
До 2013 року в Україні діяв інший порядок реєстрації прав на нерухомість. Права підтверджувалися свідоцтвами БТІ, нотаріальними договорами, рішеннями судів тощо. Але з 1 січня 2013 року запрацював Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (ДРРП) — і з того часу лише внесення до цього реєстру є офіційним підтвердженням права власності.
Тож, якщо ви побудували, придбали або отримали у спадок нерухомість до 2013 року — ваші права визнані, але не внесені до електронної системи, що створює ризики.
Що не так із «старими» правами?
- Вони не відображаються в електронному реєстрі (ДРРП).
- Ви не зможете продати чи подарувати майно без внесення даних до реєстру.
- Ускладнене спадкування чи поділ майна.
Вчинення будь-яких дій з нерухомим майном можливе лише за наявності відомостей у цьому Реєстрі.
- Ризик рейдерства та підробок.
Як внести «старі» права до ДРРП?
- Підготуйте паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, документи, які підтверджують ваше право власності (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину тощо).
- Наразі передбачено два способи внесення інформації про власника до Державного реєстру прав на нерухоме майно: через портал Дія або через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи) чи нотаріуса. (ЦНАП розташований за адресою: с-ще Устинівка, вул. Ювілейна, 2).
- Після перевірки документів ваше право буде офіційно внесене до ДРРП.
Чому це варто зробити зараз?
- Захист майна від шахрайства (Створення додаткових гарантій та зведення до мінімуму можливості недобросовісних осіб зареєструвати на себе права, які їм не належать, адже підробити правовстановлюючі документи в паперовій формі значно легше, ніж в електронній)
- Можливість розпоряджатися майном без обмежень (У разі відсутності документів про право власності, таке право підтверджується на підставі інформації з ДРРП, яка отримується шляхом безпосереднього доступу до нього, без вимоги відповідних дублікатів документів)
- Спрощення оформлення спадщини
- Безпечна передача прав дітям або іншим спадкоємцям
- Відповідність чинному законодавству
- ДРРП забезпечує захист і дотримання прав людини внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від війни (останнім часом одна з головних причин внесення громадянами житла, яке було збудоване чи придбане до 2013 року, —послуга єВідновлення. Оскільки, без реєстрації житла у ДРРП, отримати компенсацію за програмою єВідновлення буде неможливо)
- За допомогою ДРРП простіше замовити адміністративні послуги (наприклад зареєструвати місце проживання тощо).
Висновок
Права, які виникли до 2013 року, юридично існують, але не захищені належним чином, поки не внесені до ДРРП. Рішення щодо внесення або невнесення нерухомого майна у ДРРП виключно добровільне. Тобто, робити це ніхто не змушує, однак зробити це бажано.